Jak dbać o sprzęt

Właściwe dbanie o nasze przenośne komputery (notebooki, netbooki i smartfony) oraz ich prawidłowa konserwacja mają nie tylko znaczenie estetyczne, ale także przedłużają żywotność sprzętu, gdyż ma to związek z prawidłowym funkcjonowaniem systemu informatycznego. Awarie naszych komputerów w wielu przypadkach mogą być spowodowane brakiem właściwej konserwacji sprzętu.

Umiejętne korzystanie z przenośnych komputerów

Musimy zwracać uwagę, czy urządzenie lub zasilacz nie robią się gorące podczas korzystania, gdyż są to pierwsze oznaki, że sprzęt nie działa tak jak powinien np. występuje złe chłodzenie lub zwarcie. Udanie się do serwisu zapobiegnie poważniejszym uszkodzeniom i wydatkom. Czyszczenie i konserwację warto powierzyć serwisowi, ponieważ wtedy zaoszczędzimy na naprawach. Kolejną kwestią jest ładowanie sprzętu, baterię najlepiej jest nie doładowywać na raty, tylko do pełna i rozładowywać do ok. 10%.

Sposób przechowywania sprzętu

Pamiętajmy, że nie można przechowywać urządzeń na słońcu. Możemy chować je do szczelnych, ale przepuszczających powietrze bawełnianych torebek. Bądźmy czujni zwłaszcza podczas letniego wypoczynku, starajmy się nie zabierać naszych komputerów, smartfonów i konsol do gier na plażę. Piasek jest na tyle drobny, że dociera w najmniejsze zakamarki. Dokładne oczyszczenie takiego urządzenia jest później bardzo trudne. Kolejną kwestią jest ochrona sprzętu przed wodą i wilgocią. Komputery nie powinny znajdować się w pomieszczeniach, w których jest dużo pary, gdyż dociera ona do urządzeń i powoduje powstawanie tzw. mikrokorozji (prowadzą one do poważnych uszkodzeń). Smartfony dobrze jest chronić w specjalnym np. silikonowym etui, a laptopy nosić w przeznaczonych do tego torbach, których wkładki w ściankach chronią przed uderzeniami i uszkodzeniami podczas upuszczenia.

Właściwe czyszczenie i jak dbać

© Xuejun li - Fotolia.comPo pierwsze pamiętajmy, żeby regularnie odkurzyć laptopa, zwłaszcza układ chłodzenia oraz otwory wentylacyjne. Można spróbować przedmuchać je powietrzem sprężonym lub użyć do tego odkurzacza. Obudowę i ekran czyścimy specjalnymi płynami, które można zakupić w sklepach ze sprzętem komputerowym (należy pamiętać, że do czyszczenia obudowy używa się innego płynu niż do matrycy). Ważne jest abyśmy nie dotykali ekranu palcami, ani tym bardziej paznokciami. Ponadto co jakiś czas np. raz w miesiącu należy odkurzyć klawiaturę. Najlepsze jest powietrze sprężone, które również można kupić w sklepie komputerowym , jeżeli nie mamy powietrza sprężonego możemy posłużyć się odkurzaczem i pędzelkiem. Unikajmy mycia klawiatur „na mokro”, ponieważ płyn może dostać się do wnętrza urządzenia i uszkodzić elektronikę.