Grzejący się laptop

goracy-laptopTwój laptop jest gorący jak grzejnik? Stracił wydajność i znacznie spowolniła się jego praca? Podwyższone temperatury nie służą elektronice, tym bardziej jeżeli laptop nie jest regularnie poddawany konserwacji układu chłodzenia.

Dlaczego należy robić przeglądy układu chłodzenia w laptopie?

Pierwszym newralgicznym elementem który należy wymienić podczas przeglądu układu chłodzenia jest pasta termo-przewodząca i taśma termo-przewodząca. Pasta i taśma jest pomiędzy rdzeniem CPU, GPU lub układem mostu północnego a płytą chłodzącą. Jest to bardzo ważny element, gdyż ma do spełnienia dwa ważne zadania, po pierwsze niweluje nierówności płyty przylegającej do rdzenia. Drugim ważnym zadaniem jest odpowiednie szybkie transportowanie i rozpraszanie ciepła z rdzenia układu na płytę chłodzącą.
Układ chłodzenia najczęściej odbiera także ciepło z pamięci GPU (układu graficznego) oraz zasilania procesora. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę jakie ciepło powstaje podczas pracy procesora, a do tego jest to ciepło na bardzo małej powierzchni.

amd turion ultra, intel i5, procesory do laptopa

http://www.pclap-alert.pl

Rdzeń procesora potrafi wyemitować więcej ciepła niż żelazko na tej samej powierzchni. Układ o powierzchni 2 cm2 emituje od 70 do 140 wat energii. Żelazko o mocy 2200 wat emituje ją na powierzchnię około 130 cm2, więc na 2 cm2 emituje tylko 34 waty energii. Pasta termo-przewodząca wystawiona jest na bardzo ciężkie warunki pracy, należy wspomnieć że z biegiem czasu właściwości jej maleją. Dochodzi do słabego odbierania ciepła z rdzenia a nawet stara pasta staje się izolatorem, dochodzi do przegrzania i uszkodzenia chłodzonego układu.

radiator układu chłodzenia

http://www.pclap-alert.pl

Drugim newralgicznym elementem układu chłodzenia jest radiator, przez który przepływa powietrze wdmuchiwane za pomocą wentylatora. Niestety na radiatorze osadza się kurz który z czasem zatyka wąskie kanaliki pomiędzy płytkami radiatora. Kurz nie tylko jest doskonałym izolatorem, dzięki temu odbieranie ciepła z radiatora jest utrudnione. Ale także doprowadza do zatkania radiatora, co w efekcie powoduje nagły wzrost temperatury i dość częsta pracę wentylatora. Należy pamiętać że wentylator spełnia także dodatkowe zadanie, wymusza obieg powietrza w całej obudowie laptopa. Dzięki temu takie elementy jak dysk twardy, pamięć ram czy płyta główna jest chłodzona dzięki swobodnemu obiegowi powietrza.

Jak często robić przeglądy chłodzenia ?

Aby zapobiec kosztownym awariom laptopa zalecamy czyszczenie układu chłodzenia, wymianę past i taśm termo-przewodzących przynajmniej raz w roku. W przypadkach gdy laptop jest intensywnie użytkowany, czyszczenie co 6 miesięcy jest jak najbardziej zalecane szczególnie gdy użytkowany jest w terenie. Czyszczenie najlepiej przeprowadzić w okresie wiosennym, gdyż najwięcej kurzu laptop zbiera w okresie zimowym kiedy rzadziej jest wietrzone mieszkanie. Dodatkowo zabezpieczamy laptop przed przegrzaniem w okresie letnim, kiedy temperatury powietrza są znacznie wyższe.
Najczęstsze objawy przegrzania laptopa, lub zmniejszenia sprawności układu chłodzenia:

  • zawieszanie się laptopa
  • niespodziewane restarty i wyłączanie
  • częsta i intensywna praca układu chłodzenia
  • przekłamania w wyświetlaniu obrazu
  • nadmierne nagrzewanie się obudowy
  • wolniejsze działanie, odczuwalny spadek wydajności

Źródło: www.pclap-alert.pl/html/Czyszczenie.html

Serwis PioCom przywróci Twój układ chłodzenia do stanu fabrycznego.

Zapraszamy do nas tel. 668269636